دوشنبه, 18 شهریور 1392 ساعت 19:32

هزینه تحصیل

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(28 رای‌ها)
هزینه تحصیل در آلمان


هزینه تحصیلی در آلمان تا سال 2005 رایگان بود،اما در بین سالهای 2005 تا 2006 قانون دریافت شهریه از دانشجویان در مجالس ایالتهای مختلف به رای گذاشته شد که نمایندگان به آن رای مثبت دادند. از این پس پرداخت شهریه در ایالتهایی که در آنها این قانون به تصویب رسیده بود الزامی بود و دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه از ترم تابستانی 2007 بودند. میزان شهریه در ایالتهای آلمان با توجه به مجلس پارلمانی هر ایالت متفاوت می باشد، اما بطور میانگین دانشجویان ملزم به پرداخت مبلغی بین 250 تا 500 یورو در هر ترم بودند که البته این مبلغ به استثنای هزینه خدمات دانشجویی که موظف به پرداخت آن می بودند.

تا پیش از این دانشجویان، تنها موظف بودند هزینه خدمات دانشجویی را پرداخت کنند. هزینه خدمات دانشجویی‌ موارد ذیل را دربر می گرفت :

I. بلیط تردد با وسائل نقلیه عمومی در شهر محل تحصیل و در مواردی در شهرهای مجاور
II. بیمه‌درمانی و همچنین استفاده از سایر خدمات عمومی در دانشگاه را شامل می‌شود
هزینه خدمات دانشجویی در دانشگاه‌های آلمان ، بین ۱۴۰ تا ۲۰۰ یورو در هر ترم برآورد می‌شود.
عکس زیر تصویری از میزان دریافت شهریه در ترم اول را در ایالتها و شهرهای مختلف نشان می دهد :

 

از زمان تصویب شهریه دانشجویی در آلمان در فاصله‌ی سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ تاکنون، اعتراضات زیادی توسط دانشجویان به تصویب این قانون صورت گرفت که سبب کاهش تقریبی آن در برخی ایالتها شد، اما با تغییراتی که در برخی از دولتهای ایالتها انجام شد و سرانجام با ائتلاف بین دو حزب دموکرات مسیحی (CDU) و حزب دموکرات آزاد (FDP) در تاریخ 23 فوریه 2013 برای لغو شهریه از ترم زمستانی 2013/14 به توافق  رسیدند برای جبران از دست دادن درآمد دانشگاه ها  که مبلغی در مجموع 219  میلیون یورو خواهد شد از بودجه دولت در نظر گرفته شده است.

البته باید به این موضوع اشاره کرد در برخی ایالات چنانچه دانشجویان دوران تحصیل خود را در زمان تعیین‌شده به پایان رسانند، از پرداخت شهریه معاف خواهند بود و در صورتی‌ که ۴ ترم از زمان تعیین شده برای اتمام دوره تحصیلی گذشته باشد، دانشجویان موظف به پرداخت ۵۰۰ یورو در هر ترم هستند.

در جدول زیر می توانید ایالتهایی را که تاکنون لغو شهریه ها در آنها اعمال شده است ببینید :

 

 
ایالات
  
هزینه های اداری
(تقریبا 500 یورو)
هزینه تحصیلی
بلندمدت(تا 500 یورو)
هزینه های اداری
(تقریبا 50 یورو)
Baden-Württemberg
خیر از ترم تابستان 2012
خیر
بلی
Bayern
بلی
خیر
خیر
Berlin
خیر
خیر
بلی
Brandenburg
خیر
خیر
بلی
Bremen
خیر
بلی
بلی
Hamburg
خیر
خیر
بلی
Hessen
خیر
خیر
بلی
Mecklenburg-Vorpommern
خیر
 
خیر
 
بلی
 
Niedersachsen
بلی
بلی (اضافه بر آن)
بلی
Nordrhein-Westfalen
خیر
خیر
خیر
Rheinland-Pfalz
خیر
خیر
خیر
Saarland
خیر
بلی
خیر
Sachsen
خیر
خیر (در حال برنامه ریزی)
خیر
Sachsen-Anhalt
خیر
بلی
خیر
Schleswig-Holstein
خیر
خیر
خیر
Thüringen
خیر
بلی
بلی
 

یکی از شرایط تحصیل در آلمان ارائه مدرک زبان آلمانی و یا انگلیسی می باشد و با توجه به اینکه اکثر دانشگاه‌های آلمان در مقطع لیسانس و فوق لیسانس ، رشته‌ها را به زبان آلمانی برگزار می‌کنند ، دانشجویان خارجی برای ورود به دانشگاه ملزم به ارائه مدرک معتبر زبان آلمانی می باشند که بسته به نوع دانشگاه و شرایط آن متفاوت است اما بطور معمول دانشجویان باید مدرک DSH  و یا TEST-DAF را برای درخواست پذیرش ارائه بدهند. البته در مقطع دکترا و برخی از دانشگاه ها کلاسها به زبان انگلیسی برگزار می شود که البته باید مدرک مربوطه را در هنگام درخواست ارائه داد.

از اینرو متقاضیان عزیز قبل از اقدام به درخواست پذیرش از دانشگا های آلمان می بایستی دانش خود را در زمینه زبان کامل کرده و مدارک فوق را ارائه نمایند.
شایان ذکر می باشد دوستانی که علاقه مند به یادگیری سریعتر زبان آلمانی هستند می توانند با ثبت نام در وب سایت ما از مزایای یادگیری پیامکی و یا خصوصی کلاسهای ما بهره مند شوند، اساتید مجرب ما ضمن گذراندن دوره های آموزشی زبان در موسسه گوته می توانند اطلاعات جامعی را در این ضمینه در اختیار شما قرار دهند برای اطلاعات بیشتر و مشاوره در این ضمینه با ما تماس بگیرید.

 

بدلیل اینکه در نظام آموزشی کشور ما یک دانش آموز بعد از گذراندن 12 سال تحصیلی موفق به دریافت دیپلم می شود در حالی که در آلمان بعد از 13 به این منظور دانش آموزانی که در مقطع لیسانس می خواهند درخواست تحصیل بدهند می باسیتی یک دوره یک ساله کالج را طی نمایند و سپس وارد دانشگاه شوند، در ضمن برای درخواست پذیرش گواهی قبولی در کنکور سراسری در رشته مربوطه الزامی می باشد. (گوهی قبولی دانشگاه آزاد مورد قبول نمی باشد)
برای ورود مستقیم به دانشگاه متقاضیان می بایستی حداقل یک سال تحصیلی در رشته کارشناسی را گذرانده باشند اگر این مدارک قابل قبول نباشند، ورود به دانشگاه فقط از طریق کالج امکان‌پذیر می‌باشد.
ورود مستقیم به دانشگاه فقط تنها برای فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد و در همان رشته خاص و رشته‌های مشابه امکان پذیر می باشد مدرک پایان‌نامه دانشگاه باید دارای رشته کارشناسی و معدل کل باشد و ریز نمرات دوران ٤ ساله دانشجویی را در بر داشته باشد (در اینجا نیازی به مدرک امتحان ورودی کنکور نیست) و برای ورود مستقیم به دانشگاه برای تمام رشته‌ها پایان‌نامه تحصیلات دانشگاهی (حداقل ۴ سال تحصیل کارشناسی) با موفقیت از تمام دانشگاه‌های شناخته شده و معتبر ( به جز دانشگاه آزاد.)

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت آدرس دانشگاه‌ها و دیگر موسسات آموزش عالی درآلمان به سایت‌های زیر مراجعه کنید

آدرس دانشگاه‌های آلمان + موسسات آموزش عالی درآلمان
آدرس
عنوان
موسسه آکادمیک تبادل دانشجو آلمان
وب سایتی برای بدست آوردن اطلاعات تحصیلی
پایگاه اطلاعاتی دانشکده ها و مراکز عالی فنی
وزرات علوم و تحقیقات آلمان
وب سایتی برای کمک به ادامه تحصیل و انتخاب رشته
وب سایتی برای بدست آوردن اطلاعات تحصیلی
 
خواندن 2833 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 29 مهر 1392 ساعت 19:17
کارشناس زبان

Quis fringilla quis cursus urna sed sed velit nunc metus condimentum. Et pretium nec magna eros id commodo ligula Phasellus Curabitur wisi. Lacus elit lorem ridiculus vitae tempus eget nibh ut risus et.

وبگاه: www.joomlart.com

موارد مرتبط

محتوای بیشتر در این بخش: « هزینه زندگی دانشگاه های آلمان »
تایید