دوشنبه, 18 شهریور 1392 ساعت 18:58

شرایط تحصیل در آلمان

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(17 رای‌ها)

سیستم آموزشی در آلمان
سیستم آموزش و پرورش در آلمان دارای چهار مقطع اصلی تحصیلی می باشد :
-.مقطع مقدماتی، پیش دبستانی ( Elementarbereich )
1.مقطع ابتدایی ( Primarbereich )
2.مقطع متوسطه ( Sekundarbereich l )
3.مقطع متوسطه ( Sekundarbereich ll )
4.مقطع آموزش عالی (Tertiärer Bereich)

تحصیلات ابتدایی و متوسطه
جایگاهی رسمی برای مقطع تحصیلی پیش دبستانی در سیستم آموزش و پرورش در آلمان تعریف نشده است اما در برخی کشورها این مقطع اجرا می شود اما با این حال کودکان از سن 3 تا 6 سالگی به مهد کودک (Kindergarten) می روند که بدان (Elementarbereich) مقطع مقدماتی گویند، این دوره اجباری نمی باشد.
بعد از دوره پیش دبستانی،آموزش مقطع ابتدایی ( Primarbereich ) که اجباری می باشد آغاز می شود،طول مدت  این دوره 4 سال می باشد و کودکان از سن 6 تا 10 سالگی به دبستان ( Grundschule ) می روند سپس دانش آموزان وارد دوره ای 6 ساله خواهند شد که بدان مقطع متوسطه اولیه ( Sekundarbereich l ) می گویند که با توجه به سه زیر مقطع که این مقطع تحصیلی وجود دارد آنها  میتوانند گرایشهای تحصیلی خود را در مقطع پایانی متوسطه انتخاب و ادامه تحصیل دهند، این سه زیر مقطع عبارتند از :

I.Gymnasium
II.Realschule
III.Hauptschule           

Gymnasium :
این زیر مقطع برای دریافت مدرک دیپلم دبیرستان تعلیمات لازم را فرا خواهند گرفت و بعد از گذراندن یک دوره 6 ساله می توانند وارد مقطع پایانی متوسطه شوند.

Realschule :
در واقع هدف از ایجاد این زیر مقطع تعلیم و تربیت دانش آموزانی است که خواهان فراگیری آموزشهای مهارتی تئوریک و عملی در زمینه های فنی و حرفه ای می باشد، بعلاوه این دریچه را برای آنها ایجاد می کند که ضمن فراگیری یک شغل و حرفه می توانند مدرک دیپلم حرفه ای خود را در مقطع پایانی متوسطه دریافت نماید، طول مدت این دوره نیز 6 سال می باشد.
Hauptschule :
در اصل این زیر مقطع که به مدرسه اصلی شهرت دارد نسبت به سایر مدارس متوسطه از لحاظ آموزش های حرفه ای و عملی و بسیار متمایز می باشد و در آن دستاوردهای عملی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. پایه آموزش به دانش آموزان در این مقطع بر اساس یادگیری حرفه ای و عملی برای تربیت نیروهای متخصص کار در آینده می باشد. طول مدت این دوره 5 سال می باشد.

به مجموع این سه زیر مقطع Gymnasium و Realschule و Hauptschule نیز Gesamtschule یا مدارس جامع مقطع متوسطه ابتدایی گفته می شود.
در نهایت دانش آموزان بعد از گذراندن مقطع متوسطه ابتدایی ( Sekundarbereich l ) در سن 16 سالگی برای گذراندن یک دوره 3 ساله وارد مقطع متوسه پایانی ( Sekundarbereich ll ) می شوند. این مقطع دارای دو زیر مقطع می باشد :
اولین زیر مقطع Gymnasium می باشد که دانش آموزان با پایان رساندن این دوره می توانند مدرک دیپلم عمومی دبیرستان ( Abitur ) خود را بعد ازگذراندن 13 سال تحصیلی دریافت کنند و با گرایشهای گوناگون وارد دانشگاه شده و در دانشگاه ادامه تحصیل دهند.
دومین زیر مقطع که شامل دو زیر مقطع اشاره شده در بالا یعنی Realschule و Hauptschule می باشد که آنها نیز با گذراندن یک دوره 3 ساله و شرکت در دوره های کارآموزی در مدارس فنی و حرفه ای Fachoberschule و Berufsfachschule ديپلم فنی (Fachhochschulreife) می گيرند سپس خواهند توانست وارد بازار کار يا مدارس عالی فنی می شوند.بر طبق آخرین آمار در ترم زمستانی 2012/13  توسط اداره آمار فدرال آلمان در مجموع 427  موسسه آموزش عالی در آلمان وجود دارد.  از این تعداد، 108  دانشگاه ، 6 دانشکده آموزشی و پرورشی ، 17 دانشکده الاهیات ، 52 دانشکده عالی هنر ، 215 دانشکده عالی فنی و 29  دانشکده مدیریتی هستند.

در نمودار زیر می توانید تعداد موسسات آموزش عالی در آلمان را ببینید :

 

لیست دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در آلمان را می توانید در قسمت دانشگا های آلمان رویت کنید.

دوره های تحصیلی در آلمان

مقطع لیسانس و مقطع فوق لیسانس
طول مدت تحصیلات در مقطع لیسانس 3-4 سال بوده که دانشجویان باید تعداد 240 واحد را در این مدت بگذرانند. طول مدت تحصیل در مقطع فوق لیسانس 1-2 سال می باشد که دانشجویان باید تعداد 60 واحد را در این مدت بگذرانند.
دوره دکترا
پیش نیاز تحصیلات دوره دکترا دریافت مدرک فوق لیسانس می باشد. علاوه بر این دانشجو بایستی قابلیت انجام تحقیقات و پژوهش به صورت مستقل را داشته باشد. طول مدت این دوره بطور معمول ۲ تا ۳ سال می باشد که البته با توجه به نوع رشته ممکن است مدت بیشتری نیز بطول انجامد.در کل تحصیلات در این مقطع پژوهش محور می باشد.

تقویم دانشگاهی در آلمان

سال تحصیلی در آلمان به دو نیم سال تحصیلی تابستانی و زمستانی تقسیم می شود.
شروع ترم تابستانی از تاریخ 15 آوریل می باشد که آخرین مهلت برای درخواست پذیرش تحصیلی تاریخ 15 ژانویه می باشد.
شروع ترم زمستانی از تاریخ 15اکتبر می باشد که آخرین مهلت برای درخواست پذیرش تحصیلی تاریخ 15 جولای می باشد.
البته لازم بذکر است،تاریخ شروع ترم برای بسیاری از رشته ها و دانشگاه ها و دانشکدهای فنی (Fachhochschule) متفاوت می باشد. برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید 

 http://www.hochschulkompass.de/studium/bewerbung-zulassung/fristen-termine.html

خواندن 5458 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 24 خرداد 1393 ساعت 21:29
کارشناس زبان

Quis fringilla quis cursus urna sed sed velit nunc metus condimentum. Et pretium nec magna eros id commodo ligula Phasellus Curabitur wisi. Lacus elit lorem ridiculus vitae tempus eget nibh ut risus et.

وبگاه: www.joomlart.com
شما اینجا هستید: تیپ تیکت کشورها آلمان شرایط تحصیل
تایید